Taşımacılıkta Yetki Belgeleri

Nakliyat veya taşımacılık işi ile uğraşan şahıs yada şirketlerin alma zorunluluğu olan bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler daha sağlıklı ve kurumsal anlamda nakliyat sektörünün gelişimi için oldukça önemlidir. Hem ülkemizin ekonomik anlamda kalkınması hemde nakliyat firmalarının daha profesyonel şekilde işleyişlerini sürdürmeleri için düzenlenen bu belgeler kısaca K harfi ile gösterilir ve bu belgeler Ulaştırma Bakanlığıtarafından son olarak 31.12.2010 tarih ve 27802 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yasa ve izni ile verilmektedir.


K1 Yetki Belgesi

K1 belgesini, Yurt içerisinde ticari amaçlı yük ve eşya taşımacılığı yapacak şahıs yada firmaların alması gerekmektedir. Sadece ticaret amaçlı taşıma ve kamyonetlerle yapılan nakliyat işlemleri için alınması gereklidir. Şirketler için 75 TON, şahıslar için ise 25 TON kapasite şartı aranmaktadır.


K2 Yetki Belgesi

Taşımacının sadece kendi esas iştigal ile alakalı eşya taşımasına ve ticari amaçla taşımacılık yapmayacaklara verilen yetki belgesine K2 yetki belgesi denir. K2 belgesi sadece 3.5 TON altındaki araçlara verilmektedir.


K3 yetki Belgesi

Sadece ticari amaçla evden eve nakliyat veya ofis, büro gibi eşya taşımacılığında alınması gereken yetki belgesidir.


K Yetki Belgeleri Nasıl Alınır?

İlgili mükelleflerin Ulaştırma Bakanlığına müracaat ederek işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde K1 K2 belgesi olmadan taşımacılık yapmanın cezası 2201 Türk Lirasıdır.


Yetki Belgesi Nasıl Yenilenir?

Süresi dolmak üzere olan K yetki belgelerinin yenilenmesi için işlemlere 60 gün önceden başlamanız gerekmektedir. Bu süreç yetki belgesi dolduktan 60 gün sonraya kadar uzatılabilir. İlk ödemiş olduğunuz yetki belgesinin %5'lik bir kısmını ödeyerek yetki belgenizi uzatabilirsiniz. (Yetki belgeleri 5 yıllık uzamaktadır)


UYARI : Yetki belge süresi bitişinden 60 gün süreyle yine %5'lik tutarını ödeyebilirsiniz fakat olası bir kontrol sırasında cezadan muaf olmazsınız.


Yetki Belgesi İçin İstenilen Evraklar Neler?

Yetki belgesinin başvuru formu ve taşıt kartı işlem başvuru formu
Ticaret sicil gazetesinin aslı ve ıslak imzalı onaylı örneği
İştigal faaliyet belgesi
İmza sirküleri
Nüfus cüzdan sureti, fotokopileri ve adli sicil belgeleri
Şirketin bulunduğu yerin kira sözleşmesi eğer mülk şirkete ait ise tapu belgeleri


Diğer Yetki Belgeleri ve Anlamları

A Yetki Belgesi
Ticaret amacı ile otomobil ile yolcu taşıma veya oto kiralama işlemleri yapacak gerçek yada tüzel kişilerin alması gereken belge türüdür.
B Yetki Belgesi
Ticaret amacı ile otobüs ile uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak şahıs veya gerçek kişilerin alması gereken belgeye denir.
C Yetki Belgesi
Ticaret amaçlı uluslararası anlamda eşya taşımacılığı yapacak şahıs yada gerçek kişilere verilen belgedir.