Nakliyat Firması Nasıl Açılır ?

2016 yılında en çok tercih edilen ve pazar payının arttığı en büyük sektörlerin başında nakliyat ve taşımacılık hizmetleri gelmektedir. Önü açık olan ve gelecekte daha da büyümesine kesin gözüyle bakılan nakliyat hizmeti ve firmaların ciroları da büyük oranda artmış durumda. Eğer sizde nakliyat firması açmayı düşünüyorsanız bu yazımız size kılavuz niteliğinde olacaktır. Lojistikten farklı olarak daha hareketli ve kar marjı yüksek olan taşımacılık sektörü özellikle büyük şehirlerde oldukça yoğun iş temposu olan sektörler arasındadır. Rekabetin artması nihai olarak müşterilerinde lehine sonuçlanarak daha uygun fiyatlara daha kaliteli taşımacılık hizmetleri almaktadırlar. Peki bu son derece büyük getirilere sahip olan nakliyat firmaları nasıl kurulur ve başarılı nakliyat firması nasıl olunur ? Bugün sizlere bu soruların cevaplarını detaylı şekilde aktaracağız.


Nakliyat Firmasını Açmadan Önce;Öncelikli olarak yapacağınız her işte mutlaka planlı şekilde ilerleyerek kısa sürede yapmanız gereken hedefleri belirleyerek yükselişinizin nasıl olacağını organize etmelisiniz. eğer hedefiniz sadece evden eve nakliyat hizmetleri sunan bir firma açmak ise potansiyel rakiplerinizi detaylı şekilde incelemelisiniz. Bu size hem başarının sırrını hemde çalışma prensiplerinizi belirlemeniz açısından yardımcı olacaktır.
Profesyonel Destek Alın
Yeni gireceğiniz sektörde mutlaka yabancılık ve eksikleriniz olacaktır. Bu konuda kulaktan dolma haber ve fikirler yerine profesyonel anlamda size firma danışmanlığı yapacak başarılı şirketlerden alacağınız danışmanlık hizmetleri son derece yararlı olacaktır.
Hizmet Vereceğiniz Kitleyi Belirleyin
Eğer profesyonel destek almıyorsanız bir çok işi kendiniz yada ekibinizle yapmanız gerekecek bunların başında ise hizmet vereceğiniz kitleyi belirlemek olacaktır. Yapacağınız çalışmaların temelini oluşturacak bu belirleme ilerideki reklam, tanıtım ve kampanyalarınızın şeklini de oluşturacaktır. Örneğin sadece evden eve taşımacılık hizmeti verecekseniz potansiyel müşterileriniz bireysel müşteriler olacaktır ancak firma, ofis, banka taşımacılığı hizmeti verecekseniz kurumsal firmalara hitap etmeniz gerekiyor.
Ekibinizi Oluşturun
Nakliyat ve taşımacılık tek kişi ile yapılabilecek bir hizmet değildir hatta personel çalıştırma bakımında en fazla insan gücüne ihtiyaç duyulan sektörlerden birisidir, sadece insan gücü gerektiren işler için değil müşteriler ile iletişim ve yardımcı personellerde başarılı bir nakliyat firmasında olması gereken elemanlar arasındadır. Bundan bir önceki yazımızda nakliyat eksperi konusuna önem vermiş ve büyük küçük her nakliyat firmasında olması gereken personel modeli olduğunu belirtmiştik. Nitelikli ve güçlü ekip oluşturmak nakliyat firmalarının zaruri ihtiyaçları arasındadır.
Bütçenizi Belirleyin
Nakliyat firması açmak ve sonrasında bu firmayı yükseltmek için büyük sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Firmanın sabit giderleri ve reklam harcamaları için ilk etapta banka ve yatırımcılardan sağlanacak krediler veya kaynakları kullanabilirsiniz böylelikle hızlı bir büyüme sağlayabilirsiniz.
Gerekli Belgeleri Temin Edin
Kurumsal ve kaliteli bir firma açmanın en temel ve güvenilir yolu taşımacılık için gerekli resmi belgelerin alınması ile gerçekleşir. Temel olarak bir firmanın kurulması ve açılması için gereken belgelerin yanı sıra nakliyat firmaları yük ve eşya taşıyacakları için K1 belgesi alması zorunludur her sene belirlenen harç ücretleri ile gerekli izinler sağlanmaktadır. Ayrıca ticari amaçla nakliyat hizmeti veren firmalar K3 belgesi de almak zorundadır. Gelişen teknolojik alt yapı sayesinde e-devlet sayfalarından bu tür belgelerinizi ve gerekli olan ruhsatların detaylarını inceleyebilirsiniz.
Girişimci ve Atılımcı Ruhuna Sahip Olun
Elbette her işte risk ve başarısızlık faktörü bulunmakta önemli olan bu hizmeti severek ve isteyerek yapmanızdır. İşinizde yapacağınız süreklilik ve istikrar size başarıyı mutlaka getirecektir kendinizden eminseniz asla pes etmeyin, yüzünüze kapatılan kapıların olumsuz etkisini ve psikolojisini hemen üzerinizden atın unutmayın başarı şans ile değil çok çalışmak ile olur. Müşterilerinize her zaman en üst düzeyde hizmet sunmaya çalışın. Güven-taş kurulduğu günden bu yana her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutarak başarıyı sağlamıştır.