Nakliyat Firmalarının Personel Seçim Kılavuzu

Her sektörde olduğu gibi evden eve taşımacılık sektöründe de personel seçimi oldukça önemli ve hassas bir konudur. Özellikle hizmet sektöründe yer alan firmalar personel seçerken çok daha dikkatli ve profesyonel şekilde eleman ihtiyaçlarını gidermelidir. Bugün sizlere nakliyat firmalarının personel seçiminde dikkat etmesi gereken hususları ve personel seçiminde aranması gereken kriterleri maddeler halinde açıklayacağız. Yapılacak olan personel seçimi firmanızın aynası olacağı için kurumsal iş bulma danışmanlığı firmalarından bu hizmeti almak size hem zaman hemde maddi anlamda kazanç sağlayacaktır. Peki günümüzde nakliyat firmaları gerçekten personel seçimine önem veriyor mu? İşlerin yoğunluğu ve eleman yetersizliğinden dolayı bazen göz ardı edilen nitelikler yüzünden müşteri kaybına varan hatalı personel seçimi ve dikkatsizlik firmaların en çok yaptığı hataların başında geliyor.


Nitelikli Personel Nasıl Olmalı?

İşini severek yapan her insan mutlaka başarılı olur, bu sektör özellikle nakliyat ve taşımacılık ise geri dönüşümlerini ve personel takibini çok daha iyi yapabilirsiniz. Kendini kültürel ve fiziksel anlamda yetiştirmiş nakliyat elemanı firmasına kattığı olumlu değerler ile göz önünde olur buda onun kazanç ve yaşam standartlarına pozitif şekilde etki edecektir. Peki tam anlamı ile nitelikli personel nasıl olmalıdır? İş sırasında yerilen göreve uyan, nakliyat işlemlerini hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getiren personel taşıma şirketinin aradığı personel niteliklerinin başında gelmektedir. İşine saygı duyan, taşıdığı eşyanın veya mobilyaların müşteriler açısından değerini ve önemini iyi kavramış bir nakliyat personeli her zaman başarılı olacaktır. Çalışma arkadaşları ile uyumu, ekip çalışmasına yatkınlığı ve yenilikçi olması tam manası ile nitelikli bir personelde olması gereken temel özelliklerdir. Kendini her alanda geliştiren, hitap ve iletişim konusunda başarılı nakliyat personellerini bünyesinde bulunduran evden eve nakliyat firmaları sektöründe aranan ve başarılı olarak kabul edilmektedir.


Personel Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bu konudaki seçimi firmaların ilgili departmanlarının (insan kaynakları) yapması daha nitelikli personellerin seçilmesini sağlayacaktır. İlgili bu departmanların ise araması gereken kriterler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır. Eğer sizinde taşıma personeli ihtiyacınız varsa genel hatları ile aşağıdaki listeyi inceleyerek personel seçimi konusunda nelere dikkat edileceğini kavrayabilirler.


Taşıma Sektörü İçin Genel Kabiliyet Testleri

Taşıma ve nakliyat firmalarının genel olarak uyguladığı ve personelin hızlı kavrama yeteneği, olası kriz anlarında çözüm üretebilmesi, analiz etme ve zihinsel kabiliyet özellikleri test edilir. Böylece taşıma sırasında personelin göstereceği reaksiyon ölçülebilmektedir.


Fiziksel Yeterlilik

Taşımacılık sektöründe fiziksel yeterlilik oldukça önemli ve olması gereken bir özelliktir. İşe alınacak personelin eşya taşıması konusunda her hangi bir eksiği olmaması gerekir. Genellikle nakliyat firmalarının tabii tuttuğu bu efor testleri personelin verimi ve devamlılığı açısından belirli periyotlarda uygulanması gereken testler arasındadır.


Kişilik Analizi

İlgili departmanın dikkat etmesi gereken temel özellikler arasında personelin kişilik özellikleri yer almaktadır. Ruhsal durumu, sorumluluk alma duygusu, uyum gibi kavramları personel üzerinde test ederek sonuca varmalıdır. Kleptomani* gibi hastalıkları olan kişiler eyleme geçmediği sürece bu rahatsızlığa sahip olup olunmadığı anlaşılmaz bu yüzden özellikle taşımacılık gibi değerli eşyaların olduğu bir sektörde personelin mutlaka bu konuda ilgili kurumlardan sağlık raporuna sahip olması istenmelidir.


* Kleptomani: Kişinin ihtiyacı olmaması rağmen değerli veya değersiz eşyaları çalmasına verilen psikolojik bir rahatsızlıktır.


Referans ve Deneyim

Büyük nakliyat firmaları tecrübesiz eleman alıp yetiştirmek yerine ilgili konularda deneyimi olan ve başarılı referanslara sahip personelleri işe almayı daha çok tercih ederler. Bunun nedeni işlerin yoğunluğu ve daha hızlı hizmet verme prensipleridir. Bu yüzden büyük firmalara başvuru yaparken mutlaka referanslara ve varsa deneyimlere önem verilmelidir. Deneyim konusunda ise personel nakliyat hizmetinde olmasa da benzer sektörde yaptığı çalışmalar ve hizmetler (ambar, depolama) deneyim olarak kabul edilebilir.